top of page

Наша історія

Старе приміщення школи, збудоване у 1911 році.

 

     У 1802 р. цар Олександр І запровадив у Росії міністерства. Першим міністром народної освіти став граф П. В. Завадовський (це той самий Завадовський, що після Теплових заволодів теплівською економією - м. Теплівка, селами Олексіївка, Наталівка та ін.).

 Згідно з розробленою міністерством програмою («попередніми правилами»), крім існуючих училищ (шкіл) повітових, губернських і університетів, впроваджувались сільські училища (школи). У кожній парафії слід було мати одну школу, в крайньому випадку - одну школу на дві парафії;

 

    Ця програма по суті була утопічною, оскільки держава не виділяла грошей для її реалізації і не було вчителів достатньої кількості. Вона була розрахована на «самостійність парафіян», «освіченість і добропорядне опікування поміщиків» та на дармовий труд духовенства (священики і церковнослужителі повинні були виконувати учительські обов'язки безкоштовно).

У 1805 р. генерал-губернатор Полтавської і Чернігівської губерній князь Куракін закликав повітових предводителів дворянства подбати про влаштування шкіл у поміщицьких маєтностях. Але підтримки не одержав.

Справа в тому, що ще був час кріпосного права, коли про освіту кріпаків не тільки не думали, а й вважали її зайвою, навіть шкідливою. Про все це розповідає історик І. Ф. Павловський у своїй праці «К истории Полтавского дворянства». І далі він пише: «Был один только факт устройства начальной школы, зто в Пирятинском уезде в селе Чепурковке помещицей Наталией Чепиной, супругой известного в то время очень интеллигентного человека Андриана Ивановича Чепы.

Она еще в 1799 г. отдала двух крестьян для обучения в Черниговское уездное училище, имея в виду подготовить их учителями в свою школу. Школа Чепиной помещалась в нескольких избах, в которых в первый же год, по открытии ее, обучалось 23 души. Как она пишет, «дети охотно являются в определенные часы учатся без отвращения и некоторые из них читают уже молитвы без букваря...»

Она проект сию школу утвердить и «назначить предмет обучения» (навчальну програму - Прим. автп.). Смотрителем (попечителем) зтой школи она просила назначить ее супруга А. И. Чепу с обязанностью посилать о ней к начальству сведения, получать наставления и стараться об исполнении по оным.

Андриан Чепа обязывается, пока он живет на свете или до общего распоряжения о деревенских школах, содержать 50 учеников, детей беднейших крестьян, снабжать их книгами й прочими потребностями к ученню, отличающимся в учении назначать й выдавать награждения.

Учителям зтой школы за труд их определяли землю и некоторое количество денег сообразно приложению трудов и успехов их. Куракин сообщил об зтом министру Завадовскому, которий счел нужным доложить об зтом императору. Супруги (Чепи) получили монаршее благоволение. Император, как писал Завадовский, с удовольствием внимал к такому подвигу их».

Нам невідомо, як довго існувала ця школа і хто були учителями в ній. У сповідальних відомостях за 1834 р. серед селян-кріпаків Чепурківки були записані селяни, «випущені на волю»: Андрій Шумовський, Микола Добровольський, Євгенія Ротченкова, Іван Корнійович Компанець та його мати Феодосія Данилівна.

bottom of page